JCB Corded Electric 1500W SDS PLUS Rotary Hammer | 21-RH1500
Item: HY218
MPN: 21-RH1500
In stock
Product Description
JCB 1500w Rotary Hammer Drill, Powerful 4 Modes Drilling, Hammer, Chiselling and Chisel Adjustment, Multi Position & Anti-Vibration Handle Powerful 1050W motor with variable speed and 6J of hammer impact force for efficient use 4-mode SDS Rotary Hammer Drill - Drilling, hammer, chiselling and chisel adjustment Ideal for drilling into concrete, brick and masonry Anti-vibration & multi position handle for operational convenience, safety and comfort Includes an SDS Plus chuck and standard 13mm chuck Includes pointed chisel, flat chisel and drill bit accessories Backed up by UK support and our JCB 3 Year WarrantPower Tools Delivery Information